Lūdzu gaidiet

Lūdzu gaidiet

Šetlendas aitu suns jeb šeltijs

Šetlendas aitu suns jeb šeltijs

Šetlendas aitu suns ir mazs, aktīvs, neticami paklausīgs un veikls ganāmpulku sargs. Šie suņi ir pazīstami arī kā šeltiji, kuri izskatās pārsteidzoši līdzīgi viņu lielākajiem brālēniem – kollijiem. Neskatoties uz mazāku augumu, Šetlendas aitu suns ir izturīga šķirne, kas laika gaitā ir pielāgojusies skarbajiem apstākļiem dzimtajās salās.

Šetlendas aitu suns ir ārkārtīgi inteliģenta, enerģiska šķirne, kuru ir viegli apmācīt, tāpēc viņi ir pasaules klases meistari adžilitī, ganāmpulku uzraudzīšanā un izcili paklausībā. Viņu lojālais, intuitīvais raksturs nozīmē to, ka viņi var darboties arī kā terapijas suņi. Šeltijiem ir raksturīga piesardzība pret svešiniekiem un šīs rakstura iezīmes dēļ šī šķirne ir lielisks ģimenes sargsuns. Visādi citādi Šeltiji ir ļoti rotaļīgas un sirsnīgas dabas mīluļi.

Lai gan Šeltiji joprojām ir zināmi kā izcili ganāmpulku sargi, šodien šo šķirni biežāk uzskata par ģimenes mīluli vai pavadoņu suni, pateicoties tā skaistumam un labsirdīgumam.

 Šķirnes apraksts
Svars: 6.4-11.4 kg
Augstums: 33-41 cm
Krāsas: ruds un balts, marmora, sabuļu ar baltu, 
trīskrāsains – melns, ruds un balts, 
marmors - bez rudas krāsas piejaukuma
Mūža ilgums: 12-14 gadi

Šetlendas aitu suņa raksturojums

PieķeršanāsAugsts
DraudzīgumsVidējs
Draudzīgs pret bērniemAugsts
Draudzīgs pret dzīvniekiemVidējs
Fizisko aktivitāšu nepieciešamībaVidējs
RotaļīgumsAugsts
Enerģijas līmenisAugsts
ApmācāmsAugsts
InteliģenceAugsts
Tieksme rietAugsts
Spalvas izkrišanaAugsts

Šetlendas aitu suņa vēsture

Lai arī šie suņi var atgādināt slaveno filmas varoni kolliju Lesiju, Šetlendas aitu suns faktiski nav tiešs kollija pēcnācējs, atšķirībā no dažām citām miniatūrām šķirnēm, kas ir līdzīgi viņu lielākajiem radiniekiem. Šeltijiem patiesībā ir lielāka saistība ar Kavaliera Kinga Čārlza spanielu.

Šetlendas ganāmpulku suņi tiek uzskatīti par špicu tipa suņiem, līdzīgi kā mūsdienu Islandes aitu suns. Šo suņu uzdevums bija prasmīgi ganīt un aizsargāt mājlopus. Domājams, ka tie tika krustoti ar kollijiem no Lielbritānijas kontinentālās daļas, kuri tika ievesti salās, un pēc tam tika plaši selekcionēti ar garspalvu kolliju un citām šķirnēm, tādām kā tagad izmirstošo Grenlandes suni, Pomerānijas špicu, Kavaliera Kinga Čārlza spanielu un Borderkolliju.

Šodienas Šetlendas aitu suns saglabā visu šo suņu iezīmes, piemēram, Kollija biezo kažoku un Grendlandes suņa asti, kas sprogojas pār muguru.

Šetlandas aitu suns

20. gadsimta sākumā Džeimss Logijs vaislas ganāmpulkam pievienoja mazāku garspalvas kolliju, kas palīdzēja likt pamatus tam, kas galu galā kļuva par Šetlendas aitu suni.

Kad šķirne sākotnēji tika ieviesta, selekcionāri tos pazina kā Šetlendas kollijus, bet vēlāk nosaukums tika mainīts uz Šetlendas aitu suns. 20. gadsimta sākumā (līdz aptuveni 1940. gadiem) tika veikta papildus selekcionēšana, lai palīdzētu saglabāt Garspalvainā kollija šķirnes pievilcīgākās īpašības.

Rūpes par Šetlendes aitu suni

Šetlendas aitu sunim ir dubults kažoks, kas diezgan daudz met spalvu un prasa regulāru apkopi. Kažoks sastāv no akota matiem un pavilnas. Akota mati ir gari, cieti un taisni, savukārt pavilna ir īsāka, pūkaina un blīva. Šetiju saimniekiem jābūt gataviem vismaz reizi nedēļā ķemmēt suņa kažoku, īpašu uzmanību pievēršot aiz ausīm, zem elkoņiem un astes.

Pirms ķemmēšanas ieteicams kažoku viegli saslapināt ar ūdeni, lai varētu vieglāk atšķetināt savēlušos spalvu. Šeltiju mazgāšana nav tik bieži nepieciešamā kā nagu apgriešana. 

Atlētiskajiem un aktīvajiem Šeltijiem nepieciešama vismaz mērena ikdienas slodze. Pielāgojamā rakstura dēļ viņi viegli asimilēsies jūsu ģimenes dzīvesveidam – pat ģimenēs, kas dzīvo vairāk pilsētvidē vai neatteiksies izbaudīt izbraukumus kopā ar saviem saimniekiem.

Agrīnas socializācijas un apmācības nodarbības jāsāk kucēnu vecumā. Tā kā Šeltiji ir ļoti inteliģenti un vēlas izpatikt, tos ir viegli apmācīt un viņi var būt izcili sākot no pamata paklausības un beidzot ar adžilitī sportu; tomēr šī intuitīvā, pielāgojamā šķirne ir ļoti jutīga arī pret jūsu balss toni, tāpēc viņiem ir nepieciešami īpašnieki, kuri var būt mierīgi, bet stingri un, kas mājās var darboties kā pārliecināti un konsekventi līderi. Ja ar mīluli tiek strādāts pārāk skarbi, suns var baidīties vai slēpties, tāpēc var būt nepieciešams pieredzējušāks saimnieks vai profesionāla trenera palīdzība.

Šeltijs

Šeltiji ir viena no vokālākajām suņu šķirnēm, tādēļ īpašniekiem jābūt gataviem mācīt Šetlendas aitu suni, kad riešana ir un, kad tā nav piemērota. Tā kā tā ir ganāmpulka šķirne, Šeltijiem patīk dzīties pakaļ kustīgām lietām, ieskaitot automašīnas, tāpēc viņu drošībai ideālā gadījumā ir nepieciešama nožogota teritorija un pastaigas pavadā. Šī šķirne var būt ļoti aizdomīga pret svešiniekiem un pat bērniem, tādēļ bez pienācīgas apmācības un socializācijas var trokšņot un pastāvīgi riet.

Izplatītākās veselības problēmas

Atbildīgi audzētāji cenšas uzturēt visaugstākos šķirnes standartus, ko noteikusi Latvijas Kinoloģijas Federācija. Suņi, kurus audzē saskaņā ar šiem standartiem, retāk mantos veselības problēmas. Kaut arī parasti šeltiji ir apveltīti ar labu veselību, šīs ir dažas iespējamās veselības problēmas, kas jāzina:

  • Gūžas displāzija: stāvoklis, kad veidojas abnormālas gūžas locītavas
  • Vairogdziedzera slimība: vairogdziedzera hormonu pārmērīga vai nepietiekama ražošana
  • Von Villebranda slimība (VWD):  asins recēšanas traucējums
  • Dermatomiozīts: iedzimta slimība, kas var izraisīt ādas bojājumus un smagos gadījumos ietekmēt arī muskuļus

Tāpat kā garspalvainajiem kollijiem, šiem suņiem ir tendence pārmantot acu slimības. Šetlendas aitu suņiem var būt arī paaugstināts pārejas šūnu karcinomas, urīnpūšļa vēža attīstības risks.

Uzturs

Šetlendas aitu suns var pārtikt no komerciāli ražotas vai mājās gatavotas augstas kvalitātes suņu barības. Šķirnei var būt arī tendence iedzīvoties liekajā svarā, tāpēc saimniekiem vienmēr rūpīgi jāuzrauga kaloriju patēriņš un svars. Svarīgi, lai šiem suņiem vienmēr būtu pieejams tīrs, svaigs ūdens.

Šķirnes plusi:

◆ Gudrs un viegli apmācāms
◆ Labs sargsuns, nebūdams agresīvs
◆ Draudzīgs kompanjons
Šķirnes mīnusi

◆ Skrien pakaļ kustīgām lietām - īpaši automašīnām
◆ Nosliece uz acu slimībām 
◆ Nepieciešams vairāk sabiedrības nekā citām šķirnēm

Ja esiet drošs, ka Šetlendas aitu suns ir jums piemērotākā suņu šķirne, pirms lēmuma pieņemšanas, noteikti ievāciet pēc iespējas vairāk informāciju. Lai uzzinātu vairāk par šķirni un tās īpatnībām, aprunājieties ar citiem šeltiju saimniekiem un zināmām audzētavām.

Šeit variet lasīt arī par citām suņu šķirnēm:

Franču buldogs

Vācu aitu suns

InfoZoo