Lūdzu gaidiet

Lūdzu gaidiet

Džeka Rasela terjers

Džeka Rasela terjers

Spēcīgs un kompakts varētu būt divi visatbilstošākie vārdi mazā, bet varenā Džeka Rasela terjera aprakstam. Šie suņi ir pavisam nelieli, taču tiem piemīt liela personība un piedzīvojumu kāre.

Džeka Rasela terjers ir gan veikls medību suns, gan jautrs ģimenes pavadonis. Bet neļaujiet sevi apmānīt ar mazo izmēru, šiem suņiem ir pārsteidzoša izturība un gribasspēks, tāpēc tie var būt liels izaicinājums nepieredzējušiem suņu saimniekiem.

 Šķirnes apraksts
Svars: 6.4-8.2 kg
Augstums: 25-38 cm
Mūža ilgums: 13-18 gadi
PieķeršanāsAugsts
DraudzīgumsVidējs
Draudzīgs pret bērniemVidējs
Draudzīgs pret dzīvniekiemVidējs
Fizisko aktivitāšu nepieciešamībaVidējs
RotaļīgumsAugsts
Enerģijas līmenisAugsts
ApmācāmsAugsts
InteliģenceAugsts
Tieksme rietAugsts
Spalvas izkrišanaVidējs

Džeka Rasela terjera vēsture

Džeka Rasela terjers radās Anglijā 17. gadsimta beigās, reaģējot uz vajadzību pēc neliela, bet viltīga lapsu medību suņa. Kamēr fokshaundi bija ieguvušas lielu popularitāti Anglijas džentlmeņu vidū, mācītājs Džons Rasels redzēja nepieciešamību pēc maza terjera, kas varētu medībās vajāt lapsas. Rezultātā tika uzsāka selektīva audzēšanas programma, kuras mērķis bija attīstīt izturīgu, bet sīku mednieku.

Suņa selekcijas programmas vēsturiskā dokumentācija ir niecīga; visticamāk, ka kungs bija dedzīgs mednieks, kurš meklēja biedru lapsu medībām un vēlējās kļūt par pilnīgi jaunas šķirnes aizsācēju.

Džeka Rasela terjers ātri ieguva popularitāti, pārņemot vārdu no paša šķirnes radītāja. Mazie, bet veiklie suņi padevās varen ātri – viņi varēja sekot līdzi pat zirgiem, kā arī tiem piemita izteikta terjera izturība. Šie suņi veiksmīgi medīja lapsas, jenotus un citas mazās radības. Džeka Rasela terjeri sadarbībā ar citiem lielākiem lapsu suņiem bija ideāla kombinācija. Kamēr lielākie medību suņi vajāja lapsu līdz tā iemuka savā midzenī, tikmēr mazais terjers lapsu izdzina no tās slēptuves un vajāšana varēja turpināties.

Džeka Rasela terjeru varētu dēvēt par kabatas izmēra medību suni. Tas nebija nekas neparasts, ka mednieki Džeka Rasela terjeru ielika zirga seglu somā garāku attāluma pārvarēšanai. Šim nelielajam sunim bija tik daudz labu īpašību, ka nebija brīnums, ka tas ātri vien ieguva lielu popularitāti un ar laiku tika nogādāts arī ASV. Lai gan precīza vēsture nav skaidra, šķiet, ka šķirne bija pazīstama jau 1930. gados.

Rūpes par Džeka Rasela terjeru

Ja domājat par Džeka Rasela terjera iegādi, esiet gatavs ieguldīt laiku un enerģiju, lai šis kucēns būtu laimīgs un līdzsvarots. Džeka Rasela terjera kucēni ir vārdos neaprakstāmi mīļuma iemiesojumi, taču šie suņi izaug par aktīviem un atlētiskiem suņiem, kuriem nepieciešams pietiekami liels aktivitāšu daudzums, garīgās stimulācijas un apmācības.

Džeka Rasela terjers ir ārkārtīgi gudrs. Viņi viegli apgūst komandas, bet spēj būt arī diezgan nerātni. Ir svarīgi, lai sunim jau no agras bērnības ieaudzinātu pareizu lietu kārtību un mājā tiktu noteiktas skaidras robežas. Tomēr pārmērīgi stingra audzināšana nenāks par labu šai draudzīgajai suņu šķirnei. Tā vietā izmantojiet īsas, biežas apmācības, lai piesaistītu suņa aktīvo prātu. Kārumi būs kā pozitīvs papildinājums apmācības procesā.

Neviena diskusija par Džeka Rasela terjera aprūpi nebūtu pilnīga, ja nebūtu pieminēta būtiska sastāvdaļa – aktivitātes. Šie suņi var būt mazi, taču viņiem ir lielas fiziskās slodzes vajadzības. Nejauciet Džeka Rasela terjeru ar kādu nelielu klēpja suni. Kaut arī suns ir lielisks ģimenes mīlulis, kurš mīl cilvēku kompāniju, viņi tika audzēti medībām.

Plānojiet dienas laikā ar suni doties vairākās pastaigās. Turklāt, kā liels plus, ja mājā ir pagalms, kas ļautu mazajam terjeram skriet un izlocīt kājas. Runājot par kāju izlocīšanu, šai šķirnei ir iespaidīgs vertikāls lēciens – suns var uzlēkt līdz pat 1,5 m augstumam. Tāpēc pārliecinieties, ka mājas iežogojums ir pietiekami augsts, lai novērstu suņa aizbēgšanu. Tāpat paturiet prātā, ka šiem suņiem ir neganta racēju slava, tāpēc pārliecinieties, ka šādi suns neizrok sev bēgšanas tuneli.

Džeka Rasela terjers ir izcils suņu sportā, kā, piemēram, adžiliti. Paklausības nodarbības arī var būt liels izaicinājums suņa prātam un sirdij.

Skrējēji, kas meklē skriešanas pavadoni, būs pārsteigti, atklājot, ka kabatas izmēra Džeka Rasela terjers ir spējīgs skriešanas biedrs.

Kaut arī Džeka Rasela terjeri bieži vien ir lieliski ģimenes mājdzīvnieki, ir svarīgi, lai suns būtu labi apmācīts, savukārt, bērniem iemācīts ievērot robežas attiecībā pret suni.

Džeka Rasela terjeri ir rotaļīgi un jautri, tāpēc viņi ir lielisks biedrs aktīvām ģimenēm. Tomēr viņu spēcīgais mednieku instinkts var būt problemātisks mājsaimniecībās ar citiem maziem mājdzīvniekiem, ieskaitot kaķus. Viņi arī var būt agresīvi pret citiem suņiem. Būtiska ir savlaicīga suņa socializācija, kas padarīs to par draudzīgu un līdzsvarotu mīluli.

Džeka Rasela terjera kopšana ir salīdzinoši vienkārša. Īsais apmatojums ir viegli ķemmējams, tādējādi atbrīvojoties no izkritušās spalvas. Mazgāšana būs nepieciešama tad, kad apmatojumā būs vērojami netīrumi un blaugznas. Terjera apmatojums var būt gluds vai ass, kā arī pastāv abu apmatojumu krustojums – vietām gluds un vietām ass. Tāpat neaizmirstiet par regulāru nagu apgriešanu un ausu tīrīšanu, lai suns būtu laimīgs un veselīgs.

Izplatītākās veselības problēmas

Džeka Rasela terjers ir sirsnīga un veselīga suņu šķirne, kuru nav nomocījušas bagātīgas veselības problēmas. Šie suņi bieži dzīvo ilgu laiku – līdz 18 vai vairāk gadiem. Lielākā daļa veselības problēmu, ar kurām šķirne ir pazīstama, ir saistītas ar acu un locītavu problēmām, mobilitātes un neiroloģiskajiem traucējumiem.

Atbildīgi audzētāji cenšas uzturēt visaugstākos šķirnes standartus, ko noteikusi Latvijas Kinoloģijas Federācija. Suņi, kurus audzē saskaņā ar šiem standartiem, retāk mantos veselības problēmas.

Vienmēr ieteicams ir saprast suņa ģenētisko izcelsmi un uzzināt par kucēna vecāku veselību. Ja iespējams, iepazīstieties ar vienu vai abiem metiena vecākiem.

Uzturs

Džeka Rasela terjeri ir aktīvi suņi, kuriem nepieciešams kvalitatīvs uzturs. Tāpat kā visiem suņiem, terjeram vajadzīga labi sabalansēta un proporcionāla maltīte. Suns var būt neatlaidīgs ubagotājs, kā arī neaizmirstiet par viņu neticamo spēju lēkt, tādēļ neatstājiet uzkodas uz letēm, galdiem un citām sunim pieejamām vietām. Ir svarīgi rūpīgi sekot suņa svaram, jo sunim ar lieko svaru ir daudzu veselības problēmu risks.

Šķirnes plusi:  
◆ Ļoti gudrs
◆ Izturīgs
◆ Salīdzinoši veselīgs ar ilgu mūžu
Šķirnes mīnusi:  
◆ Spēcīgs mednieka instinkts
◆ Tieksme uz pārmērīgu riešanu
◆ Nepieciešamas enerģiskas aktivitātes

Ja esiet drošs, ka Džeka Rasela terjers ir jums piemērotākā suņu šķirne, pirms lēmuma pieņemšanas, noteikti ievāciet pēc iespējas vairāk informāciju. Lai uzzinātu vairāk par šķirni un tās īpatnībām, aprunājieties ar citiem šķirnes saimniekiem un zināmām audzētavām.

InfoZoo