Lūdzu gaidiet

Lūdzu gaidiet

Austrālijas aitu suns

Austrālijas aitu suns

Austrālijas aitu suns ir vidēja izmēra, atlētisks darba suns. Lai gan šķirnes nosaukumā ir iekļauts vārds “Austrālija”, tiek uzskatīts, ka šķirne ir cēlusies ASV un, ka šis kolija/ganu tipa suns, iespējams, ir ievests ar aitām vai strādniekiem no Austrālijas. Šķirne ir ārkārtīgi veikla, inteliģenta, lojāla un strādīga. Lai arī šķirne ir pazīstama kā ganu suns, sunī mājo milzīgs talants visu veidu sportiskām aktivitātēm.  Austrālijas aitu suns būs lielisks pavadonis saimniekiem vai ģimenēm ar aktīvu dzīvesveidu.

  Šķirnes apraksts
Svars kg: mātīte 16–25, tēviņš 25–32
Augstums cm: mātīte 46–54, tēviņš 51–58
Mūža ilgums: 13-15 gadi
PieķeršanāsAugsts
DraudzīgumsAugsts
Draudzīgs pret bērniemAugsts
Draudzīgs pret dzīvniekiemAugsts
Fizisko aktivitāšu nepieciešamībaAugsts
RotaļīgumsAugsts
Enerģijas līmenisAugsts
ApmācāmsAugsts
InteliģenceAugsts
Tieksme rietAugsts
Spalvas izkrišanaVidējs
Austrālijas aitu suns

Austrālijas aitu suņa vēsture

Austrālijas aitu suns tika radīts Amerikas Savienotajās Valstīs. Basku tautības cilvēki no Spānijas ziemeļaustrumiem un Francijas dienvidrietumiem 19. gadsimta vidū ieradās Amerikas rietumos, lai ganītu aitas un kopā ar tām ieveda suņus no Austrālijas. Šie suņi Austrālijā nav reģistrēti kā vietējā šķirne.

Amerikāņu lopkopji audzēja šos suņus kā lopu ganītājus. Viņiem labi klājas lielos augstumos, piemēram, akmeņainajos kalnos un augstajos līdzenumos, kur lopkopji ganīja savus mājlopus. Tā kā pēc Otrā pasaules kara Rietumu filmas, televīzijas sērijas un rodeo bija populāras, šķirne kļuva plaši pazīstama.

Austrālijas entuziasti un selekcionāri ir pūlējušies, lai šķirne būtu uzticama tās saknēm. Amerikāņu audzētāju klubs pirmo reizi Austrālijas aitu suni atzina 1991. gadā. Tika audzēti arī miniatūri Austrālijas aitu suņi, un šķirne tika atzīta 2012. gadā un ieguva nosaukumu miniatūrais Amerikāņu ganu suns.

Austrālijas aitu suns

Rūpes par Austrālijas aitu suni

Austrālijas aitu sunim ir biezs apmatojums, kura garums ir vidējs vai garš. Ikdienas kopšana ir ļoti svarīga, lai saglabātu sunim labu veselību un komfortu. Suns pavasarī atbrīvojas no ziemas apmatojuma. Rūpīga kažoka kopšana jāveic vienu līdz divas reizes nedēļā, lai izvairītos no spalvas savelšanās un atbrīvotos no atmirušajām spalvām. Austrālijas aitu suņa kažoks ir ūdens necaurlaidīgs un suni mazgāt bieži nebūtu ieteicams.

Uzturiet ausis tīras, lai izvairītos no ausu infekcijām un regulāri apgrieziet nagus, lai būtu veselīgas ķepas un sunim būtu ērta staigāšana.

Sunim ir ārkārtīgi svarīgas regulāras aktivitātes, pat vairāk nekā lielākajai daļai suņu. Šī enerģētiskā suņu šķirne var garlaikoties, kļūt neapmierināta un hiperaktīva, ja tā nav pietiekami nodarbināta. Vingrinājumi palīdzēs saglabāt suņa garīgo un fizisko veselību. Noteikti pastaigu laikā turiet suni pie pavadas, jo suns var vajāt un mēģināt ganīt mazus dzīvniekus, riteņbraucējus un garāmgājējus. Ja dzīvojiet privātmājā, suņa drošībai būtu ieteicams drošs žogs.

Augstā intelekta līmeņa dēļ Austrālijas aitu suns ir ātri un viegli apmācāms.  Dodiet sunim detalizētus uzdevumus, kas viņam ir jāizpilda. Ar atbilstošu apmācību suns ir ārkārtīgi paklausīgs.

Atcerieties, ka šīs šķirnes uzmanības centrā ir darbs. Austrālijas aitu suns ir izcils suņu sporta veidos un citās aktivitātēs, piemēram, frisbijā, veiklībā un paklausības sacensībās. Lielākajai daļai šo suņu ir liels prieks par darbu kā tādu: viņi pārzina ganāmpulku un vispārējos lauku “darbus”, bet ir arī diezgan prasmīgi cilvēku meklēšanā un glābšanā, kā arī mājdzīvnieku terapijas jomā.

Kopumā Austrālijas aitu suns ir ļoti gudrs un uzticīgs biedrs, kas ir sirsnīgs un cieši saistīts ar savu saimnieku. Suns aizsargās savu īpašumu, rejot un raidot brīdinājumus, kad svešinieki tuvojas viņu teritorijai. Suns dod priekšroku būt apkārt saviem cilvēkiem, nevis būt izolētam pagalmā. Ļoti svarīga ir pareiza socializācija, jo suns ir rezervēts starp svešiem cilvēkiem; bez socializācijas suns var būt bailīgs vai pārlieku aizsargājošs.

Austrālijas aitu suns ir brīnišķīgs biedrs īstajai ģimenei. Šai šķirnei ir tendence labi pielāgoties visu veidu aktīvām mājsaimniecībām, ja vien tās nodrošina pienācīgas aktivitātes un apmācību. Tendence sunim ganīt bērnus dažkārt var būt biedējoša. Šī šķirne arī mēģinās ganīt kaķus, ko diez vai novērtēs kaķi, kas, iespējams, ir jūsu mājsaimniecības daļa.

Šīs škirnes pārstāvji labi panes gan karstus, gan aukstus laikapstākļus. Austrālijas aitu suns nepietiekami pielāgojas dzīvošanai dzīvoklī, jo viņiem patiešām ir nepieciešama vieta aktivitātēm visas dienas garumā.

Austrālijas aitu suns

Izplatītākās veselības problēmas

Viena no problēmām ir tā, ka suņi, kuri manto marmora gēnu no abiem vecākiem, var piedzimt nedzirdīgi vai neredzīgi. Šie suņi pārsvarā būs balti, un tos bieži eitanizē drīz pēc piedzimšanas. Lai gan nebūs viegli audzināmi, šai škirnei nav citu veselības problēmu. Suņiem var būt pilnvērtīga un veselīga dzīve pie pareizajiem saimniekiem.

Atbildīgi audzētāji cenšas uzturēt visaugstākos šķirnes standartus, ko noteikusi Latvijas Kinoloģijas Federācija. Suņi, kurus audzē saskaņā ar šiem standartiem, retāk mantos veselības problēmas. Šķirnei var rasties dažas iedzimtas veselības problēmas un šīs ir dažas no tām, kas jāzina:

  • Katarakta
  • Epilepsija
  • Gūžas displāzija

Uzturs

Austrālijas aitu suns jābaro divas ēdienreizes dienā līdz 1,25 tasēm sausas suņu barības vienā ēdienreizē. Summa būs atkarīga no suņa lieluma, aktivitātes līmeņa, vecuma un citiem faktoriem. Uzmaniet suņa svaru un izskaužiet jebkādu tendenci uz lieko svaru. Apspriediet suņa barības vajadzības ar veterinārārstu, lai saņemtu atbilstošus ieteikumus.

Šķirnes plusi:  
◆ Sirsnīgs un lojāls
◆ Ļoti enerģisks
◆ Sportisks darba suns
Šķirnes mīnusi:  
◆ Neierobežotā enerģija jānovirza apmācībā
◆ Destruktīvs, atstājot vienu uz ilgu laiku
◆ Pārmērīgas aizsardzības izraisīta agresija

Ja esiet drošs, ka Austrālijas aitu suns ir jums piemērotākā suņu šķirne, pirms lēmuma pieņemšanas, noteikti ievāciet pēc iespējas vairāk informāciju. Lai uzzinātu vairāk par šķirni un tās īpatnībām, aprunājieties ar citiem šķirnes saimniekiem un zināmām audzētavām.

InfoZoo