Lūdzu gaidiet

Lūdzu gaidiet

Amerikāņu Stafordšīras terjers

Amerikāņu Stafordšīras terjers

Amerikāņu Stafordšīras terjers, ko dažreiz sauc par Amstaff, ir vidēji liels suns ar muskuļotu uzbūvi un kvadrātveida galvu. Lai arī Amerikāņu Stafordšīras terjers ir pazīstams ar drosmi un augstu enerģijas līmeni, tas ir arī sirsnīgs un lojāls mājdzīvnieks. Pretēji izturīgajam izskatam, stafs ir maiga suņu šķirne. Tās vēsture meklējama Anglijā 1800. gados, kur to izmantoja suņu cīņās.

 Šķirnes apraksts
Svars kg: mātīte 28–40, tēviņš 28–40
Augstums cm: mātīte 43–46, tēviņš 46–48
Mūža ilgums: 12-16 gadi
PieķeršanāsAugsts
DraudzīgumsAugsts
Draudzīgs pret bērniemVidējs
Draudzīgs pret dzīvniekiemVidējs
Fizisko aktivitāšu nepieciešamībaAugsts
RotaļīgumsAugsts
Enerģijas līmenisAugsts
ApmācāmsAugsts
InteliģenceVidējs
Tieksme rietVidējs
Spalvas izkrišanaVidējs
Stafordšīras terjers

Amerikāņu Stafordšīras terjera vēsture

Amerikāņu Stafordšīras terjera saknes meklējamas 19. gadsimtā Anglijā. Tā laika buldogi un terjeri tika sakrustoti, lai izveidotu suni, kam piemīt vēlamās šķirnes iezīmes. Rezultātā tika iegūts veikls un enerģisks terjers ar buldogam līdzīgu neatlaidību un pārliecību. Šķirni sākotnēji sauca par bulterjera suni. Galu galā, Anglijā tas kļuva pazīstams kā Stafordšīras bulterjers. Diemžēl suņi visbiežāk tika izmantoti cīņai, lai gan 1835. gadā Apvienotajā Karalistē suņu cīņas tika aizliegtas, tās turpināja plaukt, jo aizliegumu bija grūti kontrolēt.

Bulterjeru suņi ieradās ASV 19. gadsimta beigās, kur viņi kļuva pazīstami kā pitbulterjeri un pēc tam Amerikāņu bulterjeri. Lai gan ir dažas domstarpības par detaļām, tiek teikts, ka šie suņi netika plaši izmantoti suņu cīņās tāpat kā viņu senči, bet tos parasti izmantoja vispārējiem lauku darbiem, medībām un vienkārši esot par kompanjonu.

Laika gaitā šķirne tika izveidota par garākiem suņiem ar lielāku uzbūvi nekā viņu angļu priekšteči. Šķirne tika reģistrēta 1936. gadā kā Stafordšīras terjers. Nosaukums tika mainīts 1972. gadā, lai nošķirtu īsāko, mazāko versiju angļu valodā (šodienas Stafordšīras bulterjers). Mūsdienās abas ir pilnīgi atsevišķas suņu šķirnes.

Rūpes par Amerikāņu Stafordšīras terjeru

Amstaff ļoti īsais, gludais apmatojums prasa tikai nelielu kopšanu. Šī šķirne nemēdz mest daudz spalvu, tomēr, mainoties sezonai, tendence palielinās. Kaut arī dažiem suņiem, staigājot nagi nodilst dabiski, vairumam joprojām ir nepieciešama regulāra nagu apgriešana, lai būtu veselīgas ķepas. Mazgājiet suni pēc nepieciešamības, lai nodrošinātu veselīgu ādu un tīru kažoku.

Amerikāņu Stafordšīras terjers ir atlētiska suņu šķirne ar lielu enerģiju, tāpēc ikdienas aktivitātes ir ļoti svarīgas. Tomēr, esiet piesardzīgs un nepārspīlējiet ar darbošanos siltā laikā, jo šķirne var būt jutīga pret karstumu. Stafs īpaši gūs labumu no suņu sporta veidiem, kas viņus izaicina garīgi un fiziski.

Neatkarīgi no aktivitātes veida, pārliecinieties, ka tas tiek veikts apmēram divas vai vairākas reizes dienā. Bez pienācīga enerģijas patēriņa suns var kļūt destruktīvs, hiperaktīvs vai attīstīt citas uzvedības problēmas.

Tāpat kā jebkurai suņu šķirnei, pienācīga apmācība ir obligāta. Šī ir diezgan gudra suņu šķirne, kas, ja atļauts, var būt spītīga, uzspiežot savu gribu. Lai kontrolētu stafu, paklausības apmācības ir ļoti būtiskas. Apmācības palielinās suņa pārliecību un pamatus labvēlīgai uzvedībai. Tā kā pitbula tipa suņus parasti uztver kā apdraudējumu un ļoti beiži nepareizi ataino, daži cilvēki baidīsies no šīs šķirnes suņiem.

Kopumā Amerikāņu Stafordšīras terjers ir ļoti sirsnīgs, intensīvi draudzīgs un priecīgi enerģisks. Šķirne var kļūt par mīlošu pavadoni aktīvām ģimenēm. Tomēr jāapzinās, ka suņiem ir spēcīgi mednieku instinkti un šī šķirne ir zināma ar asiņainām suņu cīņām, tāpēc tiekoties ar citiem dzīvniekiem un bērniem, tie uzmanīgi jaiepazīstina un jāuzrauga.

Tomēr, pienācīgi apmācot un socializējot, šķirne var ļoti labi saprasties ar bērniem un pat citiem mājdzīvniekiem. Ir zināms, ka Amerikāņu Stafordšīras terjers veido spēcīgu saikni ar savu ģimeni. Suns var kļūt par uzticīgu ģimenes mājdzīvnieku un draugu uz mūžu.

Amerikāņu Stafordšīras terjers

Izplatītākās veselības problēmas

Atbildīgi audzētāji cenšas uzturēt visaugstākos šķirnes standartus, ko noteikusi Latvijas Kinoloģijas Federācija. Suņi, kurus audzē saskaņā ar šiem standartiem, retāk mantos veselības problēmas. Šķirnei var rasties dažas iedzimtas veselības problēmas un šīs ir dažas no tām, kas jāzina:

  • Gūžas displāzija
  • Atopiskais dermatīts un citas ādas problēmas
  • Hipotireoze – vairogdziedzera hormonu sekrēcijas problēma, kas var izraisīt suņa vielmaiņas palēnināšanos

Uzturs

Amerikāņu Stafordšīras terjeriem ir nepieciešams uzturs ar augstu olbaltumvielu saturu un maz graudu, kas palīdz novērst caureju un vēdera uzpūšanos. Izvēlieties uz gaļas bāzes balstītu barību, kas paredzēta vidēja un liela izmēra suņiem.

Vienmēr pārliecinieties, ka sunim ir pieejams tīrs un svaigs ūdens. Tomēr ziniet, ka suņa uztura vajadzības, daudzums un biežums būs atkarīgs no vecuma un aktivītātes. Sadarbojieties ar veterinārārstu, lai vienotos par piemērotāko suņa uztura plānu.

Šķirnes plusi:  
◆ Labsirdīgs, rotaļīgs un sabiedrisks
◆ Patiesi lojāls un lielisks sargsuns
◆ Gudrs un viegli apmācāms
Šķirnes mīnusi:  
◆ Nepieciešama intensīva socializācija
◆ Var būt agresīvs pret citiem suņiem
◆ Nepieciešams daudz aktivitātes

Ja esiet drošs, ka Amerikāņu Stafordšīras terjers ir jums piemērotākā suņu šķirne, pirms lēmuma pieņemšanas, noteikti ievāciet pēc iespējas vairāk informāciju. Lai uzzinātu vairāk par šķirni un tās īpatnībām, aprunājieties ar citiem šķirnes saimniekiem un zināmām audzētavām.

InfoZoo