Lūdzu gaidiet

Lūdzu gaidiet

Mopsis

Mopsis ir jautrs suns ar apaļu un grumbainu galvu, īsu degunu, stingru un izturīgu mazu ķermeni un cirtainu asti. Šis burvīgais mazais suns ir labsirdīgs, enerģisks un rotaļīgs. Mopsis ir neliels suns ar lielu personību, tāpēc tas ir ideāli piemērots tiem, kuri vēlas kompaktu, bet aktīvu suni – pavadoni. Šīs šķirnes miermīlīgā izturēšanās padara suni par lielisku izvēli ģimenēm ar bērniem.

Šķirnes apraksts
Svars: 6.3-8.1 kg
Augstums: 25–36 cm
Mūža ilgums: 13-15 gadi

Mopša raksturojums

PieķeršanāsAugsts
DraudzīgumsAugsts
Draudzīgs pret bērniemAugsts
Draudzīgs pret dzīvniekiemAugsts
Fizisko aktivitāšu nepieciešamībaVidējs
RotaļīgumsVidējs
Enerģijas līmenisVidējs
ApmācāmsZems
InteliģenceZems
Tieksme rietZems
Spalvas izkrišanaAugsts

Mopša vēsture

Mopsis ir viena no vecākajām suņu šķirnēm pasaulē, kuras vēsture aizsākās vismaz 400 gadus pirms Kristus. Ir daudz diskusiju par mopša patieso izcelsmi, taču tiek uzskatīts, ka šī šķirne sākotnēji nākusi no Ķīnas. Mopsis var būt rados ar pekinieti, lai gan citi uzskata, ka šķirne cēlusies no buldoga vai mastifa. Mopsis kādreiz bija budistu mūku pavadonis Tibetā, kas, iespējams, izskaidro, kāpēc šie suņi ir tik mīloši un optimistiski radījumi.

16. un 17. gadsimtā mopši kļuva populāri Eiropas dižciltīgo cilvēku vidū. Mopšus no Nīderlandes uz Angliju atveda karalis Viljams II un karaliene Marija II. Mopši redzami gleznās, kuras Francisko Goja gleznojis Spānijas muižniekiem. Napoleona sievai Žozefīnei bija mopsis, kas cietumā Napoleonam nogādāja slepenus ziņojumus. Karalienei Viktorijai bija mopši, tāpat kā viņas pēcnācējiem karalim Džordžam V un karalim Edvardam VIII. 17. gadsmita vidū mopsis ieguva mūsdienu mopša izskatu – īsas kājas un saspiestu purnu.

Rūpes par mopsi

Mopsim ir īss, mīksts apmatojums ar tendenci mest spalvu. Šķirnei parasti pietiek ar vienkāršu kopšanu un regulāru ķemmēšanu. Īpaša uzmanība jāpievērš mopša sejas kroku tīrībai, lai novērstu iespējamās infekcijas. Noslaukiet netīrumus ar mitru sūkli vai bērnu salveti un pēc tam rūpīgi nosusiniet tīrīto vietu. Regulāra mazgāšanās var būt ieteicama, ja sunim ir alerģija vai citas ādas problēmas.

Mopši ir priecīgi suņi, kuri labi reaģē uz apmācību (it īpaši tāpēc, ka mēdz būt pārtikas motivēti). Iemāciet mopsim vismaz pamatkomandas un pārliecinieties, ka suns pakļaujas šīm komandām. Mopši ir pazīstami arī ar savu spītīgumu, tādēļ ar neapmācītiem mopšiem var rasties problēmsituācijas, piemēram, nepakļaušanās apgriezt nagus vai neatsaukšanās brīžos, kad sunim ir novērsta uzmanība. Tomēr pārliecinieties, ka sunim ir regulāri apgriezti nagi, lai tie būtu īsi un ērti.

Pievērsiet uzmanību mutes higiēnai un vismaz pāris reizes nedēļā tīriet suņa zobus, lai saglabātu labu smaganu un mutes veselību.

Mopšiem ir nepieciešams mērens aktivitātes daudzums – pastaiga un aktīva spēle būs pilnīgi pietiekami. Esiet uzmanīgi, mopšiem var būt bīstamas pārlieku lielas aktivitātes, īpaši siltos laikapstākļos. Mopša īsais purns apgrūtina atdzišanu, ko suņi panāk elsojot. Mopši ir pakļauti karstuma izraisītam spēka izsīkumam un karstuma dūrienam pat vēsākā temperatūrā. Neatstājiet mopsi (vai vispār kādu suni) bez uzraudzības transportlīdzeklī pat vēsā laikā. Ceļojot ar lidmašīnu, mopsim vislabāk ir atrasties pasažieru salonā.

Mopši nav lieli rējēji, bet vari būt drošs, ka dzirdēsi daudz smieklīgu skaņu, tostarp krākšanu un īpatnējas šķaudīšanas epizodes.

Ilgā suņa pavadoņa vēsture ir veicinājusi to, ka mopsis ir draudzīgs ar visiem, taču socializācija joprojām ir svarīga suņa audzināšanas sastāvdaļa. Saskarsme ar cilvēkiem, suņiem un citiem maziem dzīvniekiem dažādās situācijās sunim palīdzēs justies pārliecinātākam, bezbailīgam un nebūt agresīvam.

Mopsis ir laba izvēle ģimenei ar bērniem, jo viņi mīl bērnus un bērni mīl viņus. Mopši ir pietiekami mazi, lai spēlētos ar bērniem, bet ne tik smalki, lai bērni varētu tos satraumēt. Vienmēr pārliecinieties, ka bērni izturas pret suni ar cieņu. Mopsis lielākoties ir draudzīgs gan ar suņiem, gan kaķiem un citiem maziem dzīvniekiem.

Izplatītākās veselības problēmas

Atbildīgi audzētāji cenšas uzturēt visaugstākos šķirnes standartus, ko noteikusi Latvijas Kinoloģijas Federācija. Suņi, kurus audzē saskaņā ar šiem standartiem, retāk mantos veselības problēmas. Šķirnei var rasties dažas iedzimtas veselības problēmas un šīs ir dažas no tām, kas jāzina:

  • Brahicēfēmiskais sindroms
  • Alerģijas un citas ādas problēmas
  • Entropija – acu plakstiņu ieliekšanās uz iekšu
  • Meningoencefalīts – konvulsijas, depresija, redzes traucējumi u.t.t

Uzturs

Mopsi jābaro ar divām ēdienreizēm dienā līdz 1/2 tasei sausas suņu barības katrā ēdienreizē. Nepieciešamā summa būs atkarīga no suņa lieluma, aktivitātes līmeņa, vecuma un citiem faktoriem. Barības daudzums mainīsies visa suņa dzīves laikā. Mopsis dievina ēst, tādēļ ir viegli iedzīvoties liekajā svarā vai pat aptaukoties. Liekais svars var samazināt dzīves ilgumu un veicināt daudzu veselības problēmu attīstību. Noteikti uzraugiet sava mājdzīvnieka svaru un konsultējieties ar veterinārārstu, lai saņemtu ieteikumus, kā saglabāt labu suņa veselību.

Šķirnes plusi

◆ Mazs, bet spēcīgs
◆ Lielisks ģimenes mīlulis
◆ Maz rej
Šķirnes mīnusi

◆ Nosliece uz pārēšanos
◆ Jākopj ādas krokas
◆ Krāc un izdala dažādas skaņas

Ja esiet drošs, ka mopsis ir jums piemērotākā suņu šķirne, pirms lēmuma pieņemšanas, noteikti ievāciet pēc iespējas vairāk informāciju. Lai uzzinātu vairāk par šķirni un tās īpatnībām, aprunājieties ar citiem šķirnes saimniekiem un zināmām audzētavām.

InfoZoo