Lūdzu gaidiet

Lūdzu gaidiet

Rotveilers

Rotveilers

Rotveilers ir liels, muskuļots un izturīgs suns ar spēcīgu un pārliecinātu izturēšanos. No Romas leģionu mastifiem cēlies, šis suns var būt maigs rotaļu biedrs, neskatoties uz tā reputāciju kā bīstams. Šķirne ir nedaudz savrupa, bet arī ļoti inteliģenta, aizsargājoša un uzticīga savai ģimenei. Rotveilers var būt arī lielisks darba suns, uzraugs vai sargsuns.

 Šķirnes apraksts
Svars kg: mātīte 35–48, tēviņš 50–60
Augstums cm: mātīte 56–63, tēviņš 61–69
Mūža ilgums: 8-10 gadi
PieķeršanāsAugsts
DraudzīgumsAugsts
Draudzīgs pret bērniemAugsts
Draudzīgs pret dzīvniekiemZems
Fizisko aktivitāšu nepieciešamībaAugsts
RotaļīgumsAugsts
Enerģijas līmenisVidējs
ApmācāmsAugsts
InteliģenceAugsts
Tieksme rietAugsts
Spalvas izkrišanaVidējs

Rotveilera vēsture

Lai gan precīza rotveilera izcelsme nav zināma, tiek uzskatīts, ka šķirne ir iegūta no mastifa, kura senči ir meklējami senajā Romā. Tie bija droveru suņi, kas ganīja mājlopus armijai. Vēlāk šķirne attīstījās Vācijas pilsētā Rotveilā, kur tā tika izmantota kā ganu un dažreiz arī policijas suns.

20. gadsimta sākumā šķirne atkal tika izmantota kā policijas suns un sāka iegūt popularitāti ASV. Rotveilera čaklais raksturs gadu gaitā ir veicinājis tā popularitātes pieaugumu un tagad ir viena no populārākajām šķirnēm pasaulē.

Rūpes par rotveileru

Rotveileram ir īss, nedaudz rupjš, bet spīdīgs kažoks. Šai šķirnei ir mērena spalvas izkrišana un tai nepieciešama nedaudz vairāk kā ikdienas kopšana. Izmantojiet suku vai līdzīgu rīku, lai periodiski izķemmētu un uzturētu kažoku veselīgu. Paredzams, ka pavasarī un rudenī spalvas izkrišana būs izteiktāka.

Daži suņi dabiski nodeldē nagus, taču ir svarīgi tos regulāri pārbaudīt un pēc vajadzības apgriezt. Tas saglabās suņa ķepas veselīgas un neradīs liekas neērtības.

Laba mutes higiēna ir svarīga suņa labsajūtai, tādēļ tīriet suņa zobus katru dienu vai vismaz divas līdz trīs reizes nedēļā.

Rotveileram ir dziņa pēc darba, augsta izturība, komandējoša klātbūtne un teritoriālās uzvedības potenciāls. Ideālā gadījumā rotveilera ikdienā jāiekļauj intensīvas aktivitātes. Tie nav piemēroti dzīvošanai dzīvoklī, bet labāk izbaudīs plašumus, kur spēlēties un būt fiziski aktīviem.

Tā kā šķirnes pārstāvji var būt agresīvi pret jauniem suņiem, dažkārt rotveilers var nebūt laipni gaidīts suņu parkā. Daudziem rotveileriem lieliski padodas mājas sargāšana, paklausības sacensības vai līdzīgas darbības, kas sasitītas ar darba veikšanu.

Tikai dažiem rotveileriem mēdz būt agresīvs raksturs, lai gan ir cilvēki, kuri ir pretējās domās. Rotveileri parasti ir ļoti mierīgi, uzticīgi un mīloši pavadoņi tiem, kuriem uzticas. Tomēr tie var būt aizdomīgi pret svešiniekiem viņu aizsargājošā rakstura dēļ. Ir svarīgi, lai visi šķirnes pārstāvji izietu apmācības programmu, kas veicinās efektīvāk izmantot škirnes intelektu un enerģiju, kā arī padarīs viņus laimīgus, veselīgus un drošus. Turklāt pareiza socializācija ir obligāta un palīdzēs sunim justies ērti dažādās situācijās.

Rotveilers ir ļoti uzticīgs un aizsargā savas ģimenes locekļus. Šai šķirnei ir arī rotaļīga un sirsnīga puse. Suns var būt lielisks pavadonis visu veidu ģimenēm, arī tām, kurām ir bērni (ar nosacījumu, ka apmācāt suni kā izturēties pret bērniem un arī iemācāt bērniem, kā droši mijiedarboties ar suņiem). Rotveilers var arī pārlieku aizstāvēt savas ģimenes bērnus un iejaukties, ja izveidojies kāds kašķis ar citiem bērniem. Kā arī suņa mednieka instinkts var novest pie skrienošu bērnu vajāšanas.

Rotveileri nav labākā izvēle mājsaimniecībās ar vairākiem mājdzīvniekiem. Mednieka instinkts var padarīt viņus agresīvus pret kaķiem un citiem maziem mājdzīvniekiem, kā arī var būt neiecietīgi pret viena dzimuma suņiem vienā mājsaimniecībā.

Rotveilers

Izplatītākās veselības problēmas

Atbildīgi audzētāji cenšas uzturēt visaugstākos šķirnes standartus, ko noteikusi Latvijas Kinoloģijas Federācija. Suņi, kurus audzē saskaņā ar šiem standartiem, retāk mantos veselības problēmas. Šķirnei var rasties dažas iedzimtas veselības problēmas un šīs ir dažas no tām, kas jāzina:

  • Ceļa locītavas kraniālās krusteniskās saites plīsums
  • Gūžas displāzija
  • Entropija – acu plakstu griešanās uz iekšu

Uzturs

Barojiet rotveileru ar divām ēdienreizēm no divām līdz piecām tasēm sausās barības dienā. Summa ir atkarīga no suņa lieluma, aktivitātes līmeņa, vecuma un citiem faktoriem. Brīvi pieejams ēdiens nav ieteicams, jo rotveileri neizjūt mēru un mēdz pārēsties, ja drīkst ēst, kad vien vēlas. Aptaukošanās saīsinās suņa dzīves ilgumu, tāpēc izrunājiet ar veterinārārstu ieteicamo barošanas laiku, daudzumu, barības veidu un aktivitātes plānu.

Šķirnes plusi:  
◆ Gudrs
◆ Lojāls, vēlme aizsargāt
◆ Drosmīgs un atlētisks
Šķirnes mīnusi:  
◆ Vēlme dominēt
◆ Tieksme "ganīt" bērnus
◆ Izteikts mednieka instinkts

Ja esiet drošs, ka Rotveilers ir jums piemērotākā suņu šķirne, pirms lēmuma pieņemšanas, noteikti ievāciet pēc iespējas vairāk informāciju. Lai uzzinātu vairāk par šķirni un tās īpatnībām, aprunājieties ar citiem šķirnes saimniekiem un zināmām audzētavām.

InfoZoo