Lūdzu gaidiet

Lūdzu gaidiet

Franču buldogs

Franču buldogs

Franču buldogs ir izturīga, kompakta suņu šķirne ar lielu galvu, īsu purnu un sikspārnim līdzīgām ausīm. Šī šķirne ir dzīvīga, mīlīga un rotaļīga. Franču buldogs ir angļu buldoga attāls radinieks; abām ir līdzīgas rakstura iezīmes, bet tās ir pavisam atšķirīgas suņu šķirnes.

Kopumā franču buldogs ir jauks, sirsnīgs suns, kas padara to par brīnišķīgu mājdzīvnieku jebkura veida ģimenēm. Suņa mazais izmērs nozīmē, ka var labi iedzīvoties nelielās dzīvojamās platībās. Šī ir lojāla un inteliģenta šķirne, kas parasti labi satiek gan ar bērniem, gan citiem dzīvniekiem. Franču buldogs ir sirsnīgs un draudzīgs kompanjons.

  Šķirnes apraksts
Grupa: Kompanjoni un dekoratīvie suņi
Svars: 8-14 kg
Kažoks: Gluds, īss un spīdīgs
Mūža ilgums: 10-12 gadi

Franču buldoga raksturojums

PieķeršanāsAugsts
DraudzīgumsAugsts
Draudzīgs pret bērniemVidējs
Draudzīgs pret dzīvniekiemVidējs
RotaļīgumsAugsts
Fizisko aktivitāšu nepieciešamībaZems
Enerģijas līmenisVidējs
ApmācāmsVidējs
InteliģenceVidējs
Tieksme rietVidējs
Spalvas izkrišanaVidējs

Franču buldogu vēsture

Franču buldogu pirmsākumi ir pretrunu ieskauti, taču šķirne neapšaubāmi ir cēlusies no angļu buldoga. Daudzi uzskata, ka tika samazināts angļu buldoga lielums un pēc tam tika nogādāts Francijā, kur laika gaitā tika attīstīts kā franču buldogs.

Franču buldoga atšķirīgā iezīme ir sikspārnim līdzīgas ausis pretstatā angļu buldoga rozes formas ausīm. Iespējams, ka arī citas šķirnes ir iesaistītas franču buldoga izveidē, kā, piemēram, terjeri un mopši.

Franču buldogi kļuva populāri Amerikas Savienotajās Valstīs 19. gadsimta beigās. Suņu kluba šķirnes standarts tika uzrakstīts, sakot, ka jābūt pareizām ausīm – sikspārņu ausīm. Franču buldogs vienmēr ir bijis pazīstams kā mīlīgs pavadonis un klēpja suns.

Šķirni oficiāli atzina Amerikas Kennel Klubs (AKC) 1898. gadā, un kopš tā laika tā ir pakāpeniski kļuvusi populārāka, kļūstot par desmit populārākajām šķirnēm Eiropā, Austrālijā un Amerikas Savienotajās Valstīs.

Suņu šķirnes - Franču buldogs

Rūpes par franču buldogu

Francīši ir ar gludu kažoku, kam ir tendence mēreni izkrist. Šī šķirne prasīs nedaudz vairāk rūpes kā vienkārša ikdienas kopšana, kā, piemēram, būs nepieciešama iknedēļas izsukāšana. Suņiem pavasarī un rudenī izkrīt pavilna, tādēļ šajā laikā ķemmēšana būs noteikti nepieciešama. Ja jūsu francim ir nosliece uz ādas problēmām, tad var palīdzēt regulāras vannas un ausu tīrīšana.

Dziļajām ādas krokām, iespējams, būs jāpievērš lielāka uzmanība, lai atbrīvotos no netīrumiem. Var izmantot mitru drānu vai bērnu salveti un pēc tam to rūpīgi izžāvēt.

Apgriezt suņa nagus nepieciešams ik pēc pāris nedēļām, lai tie neplaisātu un nesadalītos. Uzturiet kārtībā suņa mutes dobuma higiēnu, tīrot zobus vismaz divas reizes nedēļā. Tas var palīdzēt novērst smaganu infekcijas un zobu problēmas.

Francīši ir gudri un vēlas mācīties. Viņi mēdz būt ēdiena motivēti, kas var palīdzēt apmācībā. Pareiza apmācība ir ļoti svarīga un palīdzēs stiprināt saikni starp jums un jūsu suni.

Tikpat svarīga ir socializācija, lai suns būtu labi pielāgots apkārtējai videi. Tiklīdz viņš ir gatavs, vediet kucēnu uz apmācībām un socializācijas nodarbībām, lai suns iemācītos komandas un, lai justos komfortabli apkārt citiem suņiem un jauniem cilvēkiem.

Franču buldogi parasti rej tikai tad, kad ir kaut kas tāds, kam patiešām jāpievērš uzmanība, un tādēļ tas var padarīt šo šķirni par labu izvēli dzīvokļu iemītniekiem. Ņemiet vērā, ka franči kāros jūsu uzmanību un necietīs, ja katru dienu ilgstoši paliks viens. 

Ceļojot ar suni, ievērojiet papildus piesardzības pasākumus, lai nodrošinātu, ka jūsu francītis nepārkarst. Nekad neatstājiet automašīnā suni bez uzraudzības. Ja nepiečiešams ceļot ar lidmašīnu, sunim vajadzētu būt kopā ar jums uz pasažieru klāja. Franču buldogi ir slikti peldētāji, tādēļ tie jāuzrauga ap baseinu vai citiem ūdens avotiem.

Franču buldogs

Izplatītākās veselības problēmas

Atbildīgi selekcionāri cenšas uzturēt visaugstākos šķirnes standartus, ko noteikusi Latvijas Kinoloģijas Federācija. Suņi, kurus audzē saskaņā ar šiem standartiem, retāk mantos veselības problēmas. Šķirnei var rasties dažas iedzimtas veselības problēmas, šīs ir dažas no tām, kas jāzina: 

  • Brahicēfēmiskais sindroms
  • Gūžas displāzija
  • Ādas problēmas
  • Alerģijas

Uzturs

Franču buldogs jābaro ar divām ēdienreizēm dienā – līdz 3/4 glāzes sausās suņu barības vienā ēdienreizē. Sunim nepieciešamais barības daudzums ir atkarīgs no lieluma, aktivitātes līmeņa, vecuma un citiem faktoriem.

Pārliecinieties, ka ievērojiet veselīgu svaru, jo aptaukošanās var saīsināt suņa dzīvi. Pārrunājiet suņa uztura vajadzības ar veterinārārstu, lai saņemtu atbilstošus ieteikumus.

Šķirnes plusi

◆ Draudzīgs un mīlošs
◆ Lielisks ģimenes mīlulis
◆ Maz rej
Šķirnes mīnusi

◆ Var viegli pārkarst
◆ Nevar piedalīties lielas intensitātes aktivitātēs
◆ Slikti peldētāji

Ja domājiet, ka franču buldogs varētu būt jums piemērotākā suņu šķirne, pirms lēmuma pieņemšanas, noteikti ievāciet pēc iespējas vairāk informāciju. Lai uzzinātu vairāk par šķirni un tās īpatnībām, aprunājieties ar citiem franču buldogu saimniekiem un zināmām audzētavām.

Šeit var lasīt arī par citām suņu šķirnēm:

Vācu aitu suns

InfoZoo