Ir jau vēls, laiks doties pie miera. Esi jau ērti iekārtojies, gaisma izslēgta, telefons arī. Ir naktsmiers, bet tavam sunim tikai tagad viss sākas.
Ja suņa riešana un smilkstēšana neļauj gulēt visu nakti vai vēl ļaunāk – pieceļot vairākas stundas pirms modinātāja zvana, tad zini – tu neesi vienīgais. Šī ir izplatīta problēma, kuru būtu nepieciešams risināt.
Parasti šai problēmai ir vienkāršs iemesls. Neapzinoties, esi iemācījis sunim, ka riešana vai smilkstēšana nodrošinās tavu uzmanību, neatkarīgi vai tā ir diena vai nakts. Diemžēl, risinājums nav nemaz tik vienkāršs.
Pirmkārt, kā suns ieguva tik nomācošu un miegu traucējošu ieradumu? Suņi rej un smilkst dažādu iemeslu dēļ, bet visbiežāk, lai brīdinātu ģimeni par kādām iespējamām briesmām, nemiera vai baiļu dēļ, kā arī, lai pievērstu saimnieka uzmanību.
Iemesli var būt arī nošķirtības skumjas – trauksme palikt vienatnē vai ierobežojuma skumjas, kad suns tiek turēts ierobežotā vietā. Tomēr vissizplatītākie iemesli ir sekojoši:
1. Sunim vienmēr ir bijis ļauts gulēt vienā gultā ar saimniekiem, bet pēkšņi šī privilēģija tiek liegta;
2. Nesen iegādājies suni un viņš vēl nav iemācījies pavadīt visu nakti guļot;
3. Suņa mierināšana, kad viņš rej – ejot pie viņa un glaudot vai izlaižot ārā no ierobežotās vietas;
No visiem šiem iemesliem, 3. ir visizplatītākais. Reizēs, kad dodies suni klusināt vai mierināt, tiek iemācīts, ka riešana un smilkstēšana dos rezultātus un tu steigsies pie viņa.
Ko iesākt? Sunim ir jāiemāca, ka ar riešanu vai gaudošanu netiks panākta uzmanība.
Kā to iemācīt? Lai atrisinātu šo problēmu, suns ir jāignorē. Galvenais ir nereaģēt – neej pie suņa, nesaki nomierinošus vārdus, nelaid ārā no vietas, kur sunim paredzēts būt.
Ja apmierināsi suņa vēlmes vizmaz vienreiz, viņam būs dots iemesls ticēt, ka riešana var panākt vēlamos rezultātus un, ka nav iemesla mainīt savu uzvedību. Ja suns netiek atalgots ar tavu uzmanību, tad viņam nebūs iemesls naktīs riet un smilkstēt. Galu galā, tiks pārtraukta šāda uzvedība, jo šī stratēģija vairs nedarbosies.
Droši var apgalvot, ka viegli tas nebūs. Kad mēģināsi mainīt šo suņa ieradumu, nāksies piedzīvot nepatīkamus brīžus – pirms riešana samazināsies, tā pastiprināsies, jo suns tādā veidā izmisīgi centīsies komunicēt, izmantojot iepriekš strādājošu metodi.
Tas nozīmē arī to, ka miegs pasliktināsies pirms būs uzlabojumi. Varbūt ir vērts padomāt par ausu aizbāžņiem. Tomēr pirms tam pārliecinies vai sunim ir viss nepieciešamais, lai justos komfortabli.
Taču, ja nav gana labs iemesls, kādēļ nakts būtu japavada šķirti, tad ļauj sunim gulēt guļamistabā vai pat gultā.
Atļaujot kopā gulēt, netiks radīti slikti ieradumi vai nošķirtības skumjas. Pētījumi rāda, ka ļaujot sunim gulēt kopā ar saimnieku, būs daudz labāks miegs.
Dažriez visvienkāršākais risinājums ir tāds, kādu patiesībā vēlējies – salds naktsmiers ar suni sev blakus.
InfoZoo
Apsveicam!