Maltas zīda suns ir mazs, izsmalcināts un priecīgs suns ar garu, baltu un mīkstu kažoku. Šī suņu šķirne ir inteliģenta un kompakta, padarot to par ērti pārnēsājamu mazu sunīti. Maltietis ir burvīgs klēpja suns, kas labi iederas mājsaimniecībās, kurās vēlas mazu pavadoni.
Šķirnes apraksts Svars kg: 3-4 kg Augstums cm: tēviņš 21–25, mātīte 20–23 Mūža ilgums: 12-15 gadi
Pieķeršanās | Augsts |
Draudzīgums | Augsts |
Draudzīgs pret bērniem | Vidējs |
Draudzīgs pret dzīvniekiem | Augsts |
Fizisko aktivitāšu nepieciešamība | Zems |
Rotaļīgums | Augsts |
Enerģijas līmenis | Vidējs |
Apmācāms | Augsts |
Inteliģence | Augsts |
Tieksme riet | Vidējs |
Spalvas izkrišana | Zems |
Maltas zīda suņu šķirni var atrast Sengrieķu keramikā, kā arī savos darbos to pieminēja filozofs Aristotelis. Gadu gaitā ir novērots, ka šī šķirne ir karalisko ģimeņu pavadonis. Atšķirībā no daudzām citām mazām šķirnēm, maltieši netika audzēti no lielāku izmēru suņiem; tie vienmēr ir bijuši ļoti mazi.
Maltas zīda suns ir ļoti cienīta un diezgan pieprasīta šķirne. Šī šķirne kļuva populāra Anglijas augstāko aprindu dāmu vidū 1300. gados. Mēģinājumi 17. un 18. gadsimtā audzēt vēl mazākus maltiešus radīja sīkus suņus vāveru lielumā, taču šī centība tos gandrīz iznīcināja. Maltieši tika krustoti ar citiem maziem suņiem, lai atdzīvinātu šķirni, un tas izveidoja vairāku radniecīgu šķirņu attīstību.
Tuvojoties 1800. gadu beigām, maltiešus ieveda ASV un oficiāli to atzina 1888. gadā. Šķirne ir saglabājusies salīdzinoši populāra līdz šai dienai.
Maltas suņa mīkstais kažoks nepārtraukti aug. Daudzi saimnieki izvēlas, lai apmatojums būtu īsi apgriezts un tie iegūst viļņainu un pūkainu apjomu; citi spalvu vēlas garu un plūstošu. Apmatojuma veida dēļ ikdienas kopšana ir absolūti nepieciešama. Maltieši jāķemmē divas līdz trīs reizes nedēļā (vai vienreiz dienā, ja apmatojums ir garš). Friziera apmeklējums var būt nepieciešams reizi pāris mēnešos.
Maltiešu asaras iekrāso spalvu zem acīm brūnīgos toņos. Lai to novērstu, zoo veikalos ir pieejami produkti, kas palīdz noņemt šos pleķus. Šie produkti palīdzēs spalvai neļaut iekļūt acīs un kairināt tās. Iespējams, ka pamanīsiet, ka vasarā maltiešu deguns nosauļojas melnā krāsā, savukārt izzūd, kad beidzas saules iedarbība. To sauc par ziemas degunu.
Šai šķirnei ir jāpievērš liela uzmanība zobu higiēnai, lai novērstu zobu un smaganu problēmas. Var būt nepieciešams tīrīt suņa zobus katru dienu vai vismaz divas līdz trīs reizes nedēļā, lai nodrošinātu labu mutes veselību.
Uzskata, ka šī ir hipoalerģiska suņu šķirne un var būt piemērota tiem, kam ir viegla vai mērena alerģija pret suņiem. Alerģijas speciālisti gan apstrīd šo terminu “hipoalerģisks”, jo alerģiju provocē olbaltumvielas suņu siekalās un blaugznās, nevis pats apmatojums. Bet kā mazs suns, kas maz met spalvu, maltietis var izdalīt mazāk šos alergēnus.
Tāpat kā visiem suņiem, maltiešiem ir nepieciešama atbilstoša apmācība un socializācija, lai būtu laimīgi un labi pielāgoti apkārtējai videi. Esiet piesardzīgs, lai šīs lietas nepaliktu nepamanītas, tikai tāpēc, ka maltietis ir mazs suns. Šķirne ir gudra un tāpēc ātri apmācāma. Daži uzskata, ka maltieši ir samērā spītīgi, tāpēc var izrādīt savu neapmierinātību ar balsi.
Maltiešiem ir mērens enerģijas līmenis, tomēr arī viņiem ir nepieciešamas fiziskas aktivitātes. Ikdienas pastaigas un spēles var palīdzēt garīgi un fiziski stimulēt suni. Šķirne nepanes karstumu vai aukstumu. Tā kā maltiešiem nav pavilnas, aukstā laikā sunim vajadzētu sagādāt džemperi.
Tā kā šī klēpju suņu šķirne ir vairāk nekā 2000 gadu sena, varat sagaidīt, ka maltiešiem nepieciešama pastāvīga cilvēku uzmanība un, ja viņi ilgstoši paliek vieni paši, viņiem var būt nošķirtības trauksme. Viņi var nepārtraukti riet vai kļūt destruktīvi. Šī iemesla dēļ šķirne vislabāk derēs mājsaimniecībās, kur būsiet mājās visu dienu vai varēsiet suni ņemt līdzi, dodoties prom no mājām.
Maltieši ir maigi mazsunīši un tādēļ nav ieteicami mājsaimniecībai ar maziem bērniem, jo pastāv risks ievainot suni. Tie var būt piemērota izvēle ģimenēm ar labi audzinātiem vecākiem bērniem. Maltieši var pārlieku aizsargāt savu saimnieku, rejot un kožot bērniem un citiem dzīvniekiem.
Atbildīgi audzētāji cenšas uzturēt visaugstākos šķirnes standartus, ko noteikusi Latvijas Kinoloģijas Federācija. Suņi, kurus audzē saskaņā ar šiem standartiem, retāk mantos veselības problēmas. Šķirnei var rasties dažas iedzimtas veselības problēmas un šīs ir dažas no tām, kas jāzina:
Barojiet maltieti ar divām ēdienreizēm dienā, kopā no 1/4 līdz 1/2 tases sausas suņu barības. Lai arī šķiet, ka tas ir niecīgs daudzums, šai šķirnei daudz nevajag. Viņi var būt izvēlīgi ēdāji, kā arī sunim var būt jutīga gremošanas sistēma.
Suns var būt uzstājīgs, pieprasot cienāt ar cilvēka ēdienu, taču esiet stingrs un nepieļaujiet barošanu ar sunim nepiemērotu pārtiku. Pretējā gadījumā varēsiet redzēt svara pieaugumu un vēl izvēlīgākus ēšanas paradumus.
Vienmēr nodrošiniet suni ar svaigu un tīru ūdeni. Ja konstatējat svara pieaugumu, apspriediet to ar veterinārārstu, lai saņemtu ieteikumu par barošanas grafiku, barības daudzumu, veidu un aktivitātes nepieciešamību.
Šķirnes plusi: ◆ Piemērots alerģiskiem cilvēkiem ◆ Viegli apmācāms ◆ Lielisks klēpja suns un kompanjons
Šķirnes mīnusi: ◆ Bieža apmatojuma kopšana ◆ Spītīgi un pārlieku aizsargājoši ◆ Nepanes aukstus laikapstākļus
Ja esiet drošs, ka maltas zīda suns ir jums piemērotākā suņu šķirne, pirms lēmuma pieņemšanas, noteikti ievāciet pēc iespējas vairāk informāciju. Lai uzzinātu vairāk par šķirni un tās īpatnībām, aprunājieties ar citiem maltiešu saimniekiem un zināmām audzētavām.
Kur Latvijā ir iespējams šo šķirni iegādāties?
Sveika, Kitija.
Latvijas Kinoloģijas Federācijā ir pieejamas divas audzētavas, kur griezties Maltas sunīšu iegādes jautājumos 🙂
DAMOUNT
26554440
inese@damount.lv
SUNACHATES
22083464
sunachates@gmail.com
Labdien!Vēlētos iegādātiss malas sunīti.Vai pastāv tāda iespēja?
Labdien, Edīte.
Latvijas Kinoloģijas Federācijā ir pieejamas divas audzētavas, kur griezties Maltas sunīšu iegādes jautājumos 🙂
DAMOUNT
26554440
inese@damount.lv
SUNACHATES
22083464
sunachates@gmail.com