Lūdzu gaidiet

Lūdzu gaidiet

Buldogs

Buldogus, ar savu atpazīšanas zīmi – drūmo seju, platiem pleciem un mīlīgo gaitu, varētu ierindot starp vienu no atpazīstamākajām šķirnēm pasaulē. Lai arī bieži dzirdēsiet, ka šī šķirne tiek dēvēta par Angļu buldogu, ar norādi uz tās izcelsmes valsti, tomēr oficiālais nosaukums ir vienkārši Buldogs.

Buldogi ir ārkārtīgi populāri gan Eiropā, gan Ziemeļamerikā. Neskatoties uz drūmo un kašķīgo izskatu, buldogi ir mīļi un labsirdīgi pavadoņi. Lieliski ģimenes suņi, labi saprotas ar pieaugušajiem un bērniem. Buldogi parasti mierīgi sadzīvo ar citiem mājdzīvniekiem, kaut arī daži viena dzimuma pārstāvji varētu nesatikt. Buldogu sejas uzbūves dēļ, tie sprauslojas, rukšķ, krāc un siekalojas. Kā arī diezgan izteikti izvada gāzes.

Tomēr buldogu cienītājiem tas viss ir daļa no šķirnes valdzinājuma. Buldogi ir piemēroti dzīvošanai privātmājās vai dzīvokļos, un viņu galvenās rūpes ir par to, lai būtu kopā ar ģimeni. Buldogi ir cēli, bet smieklīgi, drosmīgi un bezrūpīgi, izturīgi, bet mīļi – šo īpašību dēļ buldogs ir tāds, kāda nav neviena cita šķirne.

Šķirnes apraksts
Svars kg: Mātīte 18–23, tēviņš 23–25
Augstums cm: Mātīte 31–40, tēviņš 31–40
Krāsas: Sarkana, balta, gaiši brūna vai dzeltenbrūna, vai jebkura 
šo krāsu kombinācijām
Mūža ilgums: 8-10 gadi

Buldoga raksturojums

PieķeršanāsVidējs
DraudzīgumsVidējs
Draudzīgs pret bērniemAugsts
Draudzīgs pret dzīvniekiemVidējs
Fizisko aktivitāšu nepieciešamībaZems
RotaļīgumsZems
Enerģijas līmenisZems
ApmācāmsZems
InteliģenceVidējs
Tieksme rietZems
Spalvas izkrišanaVidējs

Buldoga vēsture

13. gadsimtā Anglijā buldogs tika izmantots suņu cīņas sporta veidā, kas pazīstams kā cīnīšanās ar buļļiem. Šajā laika periodā buldogs izskatījās un uzvedās pavisam savādāk nekā mūsdienās. Buldogi bija daudz niknāki un nebija piemēroti mājdzīvnieka statusam.

Pēc tam, kad Anglijā tika aizliegti šādi nežēlīgi sporta veidi, buldogs palika bez pielietojuma, tomēr daži buldogu cienītāji centās saglabāt šo šķirni. Ar mērķtiecīgu audzēšanu, buldogs tika izveidots par lēnu, bezrūpīgu, maigu un mīlošu mājdzīvnieku, kādu mēs pazīstam un mīlam mūsdienās.

Rūpes par buldogu

Buldogi tiek dēvēti par slinku šķirni, kas patiesībā ir taisnība, jo tā ir zināma kā viena no mierīgākajām šķirnēm, taču daži pārstāvji labāk izbauda enerģiskākas aktivitātes nekā gulšņāšanu uz dīvāna. Lielākoties buldogiem patīk ikdienas pastaigas, bet ir arī reizes, kad nepieciešamas vairāk aktivitātes. Daži buldogi pat izceļas ar konkurences suņu sportu, piemēram, paklausību un veiklību.

Buldogus var būt grūti apmācīt, jo šķirne mēdz būt spītīga, tomēr noteikti ir apveltīti ar spēju mācīties. Kaut vai par piemēru ņemot buldogus, kuri ir iemācījušies braukt ar skeitbordu vai sērfot. Vienkārši ir jāatrod pareizā motivācija. Vislabāk darbojas uzslavas metodes. Izmantojiet kārumus un ievērojiet īsas apmācības sesijas, lai noturētu suņa uzmanību.

Buldoga īsā spalva ir viegli kopjama. Ķemējot suni divas vai trīs reizes nedēļā varēsiet atbrīvoties no visas atmirušās spalvas un nodrošināt lielisku izskatu. Dziļajām krunkām nepieciešamas īpašas rūpes; iztīriet tās ar vatīti, kas iemērkta ūdeņraža peroksīdā, un pārliecinieties, lai krunkas nebūtu sausas. Reizi nedēļā iztīriet ausis ar mājdzīvniekiem drošu ausu tīrīšanas līdzekli un pēc nepieciešamības arī apgrieziet nagus. Mazgājiet buldogu katru mēnesi vai tad, kad ir netīrs.

Izplatītākās veselības problēmas

Tas nav noslēpums – buldogi nav veselīgākā suņu šķirne. Šīs ir dažas iespējamās veselības problēmas, kas jāzina:

  • Elpošanas problēmas
  • Acu slimības – keratokonjunktivīts, entropija, ķirša acs, distihiāze
  • Ventrikulārās starpsienas defekts
  • Ortopēdiska rakstura problēmas
  • Iekšējā aste

Buldogs ir ārkārtīgi jutīgs pret insultiem. Veiciet papildu piesardzības pasākumus, lai siltās dienās izvairītos no pārkaršanas: nevediet buldogu pastaigās karstā laikā un, ja iespējams, uzturieties telpās ar gaisa kondicionētāju. Izmantojiet ventilatorus, ēnu un dzesēšanas paklājiņus, un nodrošiniet piekļuvi vēsam dzeramajam ūdenim.

Sakarā ar daudzām veselības problēmām, kas bieži sastopamas šķirnei, veterinārārstu rēķini visā buldoga dzīves laikā var būt diezgan lieli, kas var būt nopietns apsvērums, pieņemot lēmumu kļūt par buldoga īpašnieku.

Buldoga uzturs

Buldogi dievina ēst. Viņu mīlestība pret ēdienu var izraisīt to, ka viņi apēd vairāk, nekā vajadzētu, un pieņemas svarā, kas viņu locītavām rada papildus slodzi. Izrunājiet ar veterinārārstu, cik daudz buldogam vajadzētu ēst, un barojiet izmērītās ēdienreizēs paredzētajos laikos. Atstājot brīvi pieejamu ēdienu vai barojot aptuvenās mērvienībās, buldogs var iedzīvoties liekajā svarā.

Kad tiek iesaistīts ēdiens, daudzi buldogi var mainīt savu uzvedību un kļūt teritoriāli. Šī ir nopietna problēma, kas var kļūt bīstama, ja to nekontrolē. Konsultējieties ar veterinārārstu vai kinologu par veidiem kā novērst vai samazināt ēdiena sargāšanu. Turklāt, vienmēr barojiet buldogu atsevišķi. Neļaujiet citiem mājdzīvniekiem vai cilvēkiem, īpaši bērniem, ēšanas laikā tuvoties sunim.

Šķirnes plusi: 
◆ Izteikta personība
◆ Var dzīvot jebkura izmēra mājoklī
◆ Spēj apgūt dažādas iemaņas, piemēram, skeitbordu
Šķirnes mīnusi: 
◆ Nosliece uz veselības problēmām
◆ Rukšķ, krāc, siekalojas un laiž gāzes
◆ Teritoriāli attiecībā uz ēdienu

Ja esiet drošs, ka buldogs ir jums piemērotākā suņu šķirne, pirms lēmuma pieņemšanas, noteikti ievāciet pēc iespējas vairāk informāciju. Lai uzzinātu vairāk par šķirni un tās īpatnībām, aprunājieties ar citiem buldogu saimniekiem un zināmām audzētavām.

Šeit variet lasīt par līdzīgām suņu šķirnēm:

Franču buldogs

InfoZoo